Yüksek Performanslı Satış Ekibi Oluşturma: Satış Primi Uygulamasının Rolü 

Satış primi uygulaması ile satış ekibinizin performansını maksimum seviyeye çekebileceğinizi biliyor muydunuz? Şirket hedefleri ya da başarısı önemlidir ancak çalışanların motivasyonu ne kadar yüksekse bu hedeflere ulaşma şansı da o kadar artmaktadır.  

Konu satış olduğu zaman satış ekibinizin performans ve motivasyonunu yüksek tutmak birincil hedeflerinizden biri olmalıdır. Satış ekibi performansının ve satış priminin önemini açıkladığımız yazımızın devamına göz atabilirsiniz. 

Satış Primi Nedir?Yüksek Performanslı Satış Ekibi Oluşturma: Satış Primlerinin Rolü

Satış primi, satış ekibine şirketin ürün ya da hizmetlerinin hedeflenen kısmını satmaları karşılığında verilen ödüller olarak tanımlanabilir. Pazarlama stratejisinin bir parçası olarak satış elemanının motivasyonunu sağlamak için kullanılır.  

Aslında eskiden beri var olan geleneksel bir stratejidir diyebiliriz. Peki gelişen teknoloji çağında satış priminin önemi nedir? 

Bu sorunun cevabı direkt olarak satış ekibinin performansı ile ilişkilidir. Satış priminin önemine detaylı olarak değinmeden önce satış ekibinin şirket başarısındaki rolüne göz atmakta fayda var. 

Satış Ekipleri Neden Önemlidir? 

İyi bir satış elemanı, hem işin ekonomik yönünü hem de şirket kültürünü ele alan önemli bir figürdür. Bilgi tek başına bir kişiyi harekete geçirmek için yetersiz kalabilir.  

Potansiyel müşteriler, bir şirket ya da ürün hakkında edindiği bilgilerden ilk fikrini oluştursa da satın alma sürecinde teşviğe ihtiyaç duyabilir.  

Ürün ya da hizmet %100 güvenilirliğini kanıtlamadığı sürece potansiyel müşteri, internet üzerinden aldığı bilgilere dayanarak satın alma işlemini tamamlamayabilir. Daha yüksek fiyatlı ve daha riskli satın alımlarda potansiyel müşterilerin bir satış elemanıyla etkileşime girmesi önemlidir. 

Harvard Business Review tarafından yapılan bir araştırma, satın alma kararının yalnızca ürün ya da hizmetin özelliklerine, kalitesine ve hatta fiyatına değil aynı zamanda satış elemanına bağlı olduğunu gösterir. Sonuç olarak satış elemanları ve ekibi bir şirketin vazgeçilmezidir. 

Peki şirketler başarılı bir satış ekibi için neler yapıyor? Satış ekibinin performansını yükseltmek için hangi stratejiler kullanılıyor? İşte bu noktada satış primi devreye giriyor.

Satış Priminin Satış Ekipleri Üzerindeki EtkisiYüksek Performanslı Satış Ekibi Oluşturma: Satış Primlerinin Rolü

Satış primi stratejisi, çalışanları mutlu ve motive tutmanın güçlü bir yoludur. Performans için en itici güçlerden biri olarak değerlendirilen satış primi uygulaması dünya çapında birçok şirket tarafından kullanılır.  

Başarılı şirketlerin satış ekiplerinde satış primi uygulaması gerçekleştirmesinin temel nedenleri arasında ise şunlar yer alır: 

 • Motivasyon: Satış primi uygulaması, çalışanların motivasyonunu artırmada en etkili stratejilerden biridir. Şirketler artan motivasyondan faydalanırken çalışanlar hedeflerini tamamladıklarında aldıkları ödüllerle daha motive hissedebilirler. 
 • Sadakat: Çalışanlar, yetersiz ücret aldıklarını düşündüklerinde yeni iş olanakları aramaya başlayabilirler. Ancak verdikleri emek karşılığında takdir aldıklarını görmek, şirketlerine karşı daha bağlı hissetmelerini sağlayabilir. 
 • Verimlilik: Çalışanlar, başarı karşılığında ödül aldıklarını gördüklerinde yaptıkları işte daha verimli olma eğilimi gösterebilir. 
 • Kalite: En iyi satış görevlileri cazip olanaklar sağlayan şirketlerle çalışmak ister. Daha kaliteli bir satış ekibi kurmak istiyorsanız çalışanlarınıza değer verdiğinizi göstererek onları kendinize çekebilirsiniz. 
 • Pozitif Rekabet: Satış elemanları, motivasyonun yanı sıra rekabet duygusu ile fiziksel ya da dijital dünyada satış lideri olmak isteyebilirler. Belirli bir hedef oluşturmak çalışanlar arasında pozitif rekabet oluşturmanızı ve daha verimli bir çalışma ortamı kurmanızı sağlayabilir. 

Satış primi uygulamasının beraberinde getirdiği birçok fayda vardır. Hem şirket hem de çalışan başarısını yükseltmeyi sağlayan bu uygulamayı gerçekleştiren birkaç başarılı örneğe göz atalım: 

HP 

HP, 2020 yılında ABD ve Kanada’daki tüm satış temsilcileri için GEM Club programını başlattı. Programının amacı daha fazla HP ürünü ve çözümü satmak ve çalışan motivasyonunu artırmaktı.  

Bu amaç doğrultusunda en başarılı 10 satış temsilcisine Bahamalar’daki özel bir adada üç gecelik bir tatil vadetti. Sonucunda ise programa 2900 fazla katılım gösterildi. HP sadece satış oranlarını önemli derecede artırmakla kalmadı sosyal medya etkileşim oranlarını da maksimum seviyeye çekti. 

Apple 

Apple, en yoğun satış dönemi olan Black Friday günü çalışan motivasyonunu korumayı amaçladı. Bu amaç doğrultusunda çalışanların en çok tatil yapmak istedikleri Şükran Günü, Kurban Bayramı ya da Diwali gibi özel günlerde ücretli izin vereceğini duyurdu.  

Sonucunda ise çalışanlar en yoğun gün olan Black Friday’de izin kullanmak istemediler, aksine çalışmak istediler. Böylece diğer bayramlarda ücretli izin hakkı kazandılar. Apple da bu süreçteki yüksek motivasyonlu satış ekipleri ile Black Friday hasılatını yükseltmiş oldu. 

Başarılı Bir Satış Primi Uygulaması Nasıl Yürütülür?Yüksek Performanslı Satış Ekibi Oluşturma: Satış Primlerinin Rolü

Başarılı bir satış primi uygulaması yürütmek sürdürülebilir hedefler belirlemek, satış kar oranını artırmak ve çalışan memnuniyetini sağlamak adına önemlidir.  

Şirketinizin satış hedeflerini artırmada satış primi uygulaması gerçekleştirirken şu kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

a. Açık Hedefler Belirleyin 

Satış primi uygulamasından önce şirketinizin amaçlarını ve hedeflerini belirleyerek başlayabilirsiniz. Belirlediğiniz hedeflerin genel satış stratejisi ile uyumlu olduğundan emin olmak da önemlidir.  

Örneğin satış gelirini %10 artırmak istiyorsanız spesifik bir gelir hedefi belirleyebilir ve bunu satış ekibinizle paylaşabilirsiniz. 

b. Doğru Satış Primi Uygulamasını Seçin 

Yukarıda verilen örnekler, satış priminin sadece belirli bir komisyondan ibaret olmadığını gösterir. Satış ekibinizi istenen sonuca ulaştırmak adına doğru teşviği seçmeniz önerilir.  

Bu belirli bir komisyon, tatil ya da izin günü olabilir. Asıl amaç, satış temsilcilerini neyin motive ettiğini belirlemektir. 

c. Etkili İletişim Kurun 

Satış primi uygulamasında açık ve doğru iletişim önemlidir. Belirlediğiniz hedef ve ödül sisteminin nasıl işleyeceğini, kimin hangi görevlere sahip olduğunu ve hangi başarılar doğrultusunda hangi ödüllerin kazanılacağını açık bir şekilde anlatın. 

d. İlerlemeyi Takip Edin 

Satış performansını ve prim hedeflerini etkili bir şekilde takip etmek adına bir sistem kurabilirsiniz. İlerlemeyi takip etmek ve prim programını kurmak adına CRM sistemlerinden faydalanabilirsiniz.  

Bu gibi sistemler, çeşitli satış raporları ve analizleri sayesinde ekiplerin performansını detaylı olarak takip etmenize izin verir. 

e. Geri Bildirim Alın 

Satış primi uygulamasını sürekli olarak takip ederek gerektiği yerde düzenlemeler yapmak, sürdürülebilir bir başarı için gerekli olabilir. Bunun için satış ekiplerinizden geri bildirim alabilir, uygun ve etkili bir plan oluşturmak adına çeşitli iyileştirmelerde bulunabilirsiniz. 

Sonuç olarak etkili bir satış primi uygulamasında hedef belirlemek, açık iletişim kurmak ve ilerlemeyi sürekli olarak takip etmek önemlidir. Tüm bu süreç için etkili bir araç olan OCTAPULL SFA Prim Uygulaması sizlere ihtiyacınız olan desteği sağlayabilir.  

Octapull SFA Prim Uygulaması 

OCTAPULL SFA Prim Uygulaması, satış ekiplerinin performansını ve verimliliğini ölçmek adına kullanılan ve tüm bu performansı ödüllendirmek için etkili bir sistem kuran bir uygulamadır.  

Başarıyı ödüllendirmek çalışan motivasyonunu korumak, şirket hedeflerini gerçekleştirmek ve sürdürülebilir stratejiler oluşturmak adına önemli olabilir.  

OCTAPULL SFA Prim Uygulaması, tam da bu noktada gerekli avantajların tamamını sizlere sunmayı hedefler. İşte SFA prim uygulamasının beraberinde getirdiği avantajlardan bazıları: 

 • Satış temsilcilerini belirlenen hedeflere göre primlendirme, 
 • Birden fazla hedef oluşturarak çok yönlü stratejiler kurma, 
 • Şirket ihtiyaçlarına göre günlük, haftalık ya da aylık hedef girişleri yapabilme, 
 • Satış ekiplerinin performansını detaylı raporlarla analiz etme, 
 • Geri bildirimlerle şirketin büyüme hedeflerinde iyileştirmelerde bulunma, 
 • Satış ekibi ve müşteri arasındaki iletişimin güçlenmesi adına gerekli ipuçlarını keşfetme.  

OCTAPULL Satış Primi uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak ve bir demo görüşmesi ayarlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | All rights reserved.