Kişiselleştirilmiş Pazarlama Nasıl Yapılır? İpuçları ve Taktikler

Rekabetin son derece yüksek olduğu günümüz iş dünyasında, işletmelerin başarı olmaları ve müşterileri ile güçlü bir bağ kurmaları için kişiselleştirilmiş pazarlama başta olmak üzere B2C ve B2B pazarlama stratejilerinden yararlanmaları kaçınılmazdır.  

Bu noktada kişiselleştirilmiş pazarlama, veri toplama, analiz ve otomasyon teknolojilerini birleştirerek müşterilere özel içerikler sunma ve ürünleri pazarlama amacı taşıyan etkili bir strateji olarak karşımıza çıkıyor. 

Kişiselleştirilmiş Pazarlama Nedir?

Kişiselleştirilmiş pazarlama, işletmelerin veri toplama, analiz ve otomasyon teknolojisinin birleşimi ile müşterilere kişiselleştirilmiş içerik sağlama ve ürün pazarlama amacı ile sıkça kullanılan bir stratejidir. 

Mevcut ya da potansiyel müşterilerin tercih, istek ve ihtiyaçlarının öğrenilmesi, bunlar ilgili olarak müşterilere ulaşmak için pazarlama faaliyetlerinin şekillendirilmesini sağlar. 

Birebir pazarlama olarak da bilinen kişiselleştirilmiş pazarlama, bireysel tüketicilerin gereksinim ve isteklerine uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle kişiselleştirilmiş pazarlamanın hedef odaklı ve etkili bir pazarlama şekli olduğu söylenebilir. Dahası, dijital pazarlama alanında yoğun olarak kullanılmaktadır. 

Kişiselleştirilmiş pazarlama tekniklerinin özelleştirilmiş ürün ve hizmet tanıtımlarına ek olarak tüketicilerin ilgilendikleri ürün ve hizmetlere de uygulanması mümkündür.  

Tüketicilerin dikkatini çeken ve istedikleri ürünleri sunmak ve remarketing (yeniden pazarlama) stratejilerinden faydalanmak da işletmelere kullanıcı dönüşümünü artırma noktasında olumlu etkilerde bulunabilir. 

Kişiselleştirilmiş Pazarlama Nasıl Yapılır?Kişiselleştirilmiş Pazarlama Nasıl Yapılır - Blog İçi

Tüketicilerin satın alma alışkanlıklarının değişmesi ve geleneksel alışveriş yöntemleri yerine internet üzerinden alışverişi tercih etmesi kişiselleştirilmiş pazarlama başta olmak üzere dijital pazarlama yöntemlerinin önemini hızla artıyor. Bu anlamda kişiselleştirilmiş pazarlama, kullanıcıların daha önce alışveriş yaptığı pek çok e-satış sitesi tarafından kullanılıyor.

Kullanıcılar, bir internet sitesini tekrar ziyaret ettiğinde onlara özel öneriler ve ilgilerini çekebilecek diğer ürünler sunuluyor. Ayrıca, e-posta pazarlama ve diğer iletişim kanalları aracılığı ile kişiye özel ürün ve hizmetler hakkında daha fazla öneri ve teklif sunulması da işletmeler tarafından sıkça kullanılan pazarlama yöntemleri arasında yer alıyor.

İşletmelerin kişiselleştirilmiş pazarlamanın stratejilerinin başarılı olabilmesi için, mevcut veya potansiyel müşteriler hakkında mümkün olduğu kadar kişisel bilgi ve veri toplanması gerekiyor. İşletmeler, bu tür verileri farklı kanallar aracığı ile kolay bir şekilde elde edebiliyor. k

Kullanılan veri toplama yöntemlerine web sayfalarına yerleştirilen ve kullanıcıları takip eden çerezleri ve anketler gibi etkileşimli geri bildirimleri örnek gösterebiliriz.  

Ayrıca, sosyal medya platformları da tüketici bilgilerini toplamak için kullanılabilir, toplanan veriler sayesinde kullanıcı istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak gerekli pazarlama stratejileri uygulanabilir, bunun için satış gücü otomasyonu araçlarından yararlanılabilir. 

Sık Kullanılan Kişiselleştirilmiş Pazarlama Yöntemleri

E-posta Pazarlama

Satış faaliyetlerinde bulunan marka ve işletmelerin verimli ve etkin bir şekilde kullandığı kişiye özel pazarlama yöntemlerinden biridir. Tüketicilere gönderilen pazarlama e-postaları ile tıklanmanın artırılması ve satın almaya teşvik etme amaçlanır. 

Markalar, tüketicilere ait kişisel bilgi ve verileri kullanarak onlara yönelik ürün ve hizmetlerin yer aldığı kişiselleştirilmiş e-posta kampanyaları gönderebilir, tıklanma oranının artması ile satışların yükseltilmesini sağlayabilir. 

SMS Pazarlama

SMS veya kısa mesaj pazarlama, e-posta pazarlama gibi markaların sıkça kullandığı pazarlama yöntemlerinden biridir. Tüketicilere ilgilenebilecekleri ürün ve hizmetler hakkında kişiselleştirilmiş mesajlar gönderilerek özel olduklarını hissetmeleri sağlanır, bu sayede marka bağlılığı da bundan olumlu etkilenir. 

Tele Pazarlama

Marka ve işletmeler, müşterilerle iletişime geçerken tele ya da telefonla pazarlamadan yararlanabilir, bunun için kişiselleştirilmiş pazarlama stratejileri geliştirebilir. 

Müşteri hizmetleri ve destek ekiplerinin müşterilere özel teklif ve kampanyalar sunması, müşterilerin kendilerini markaya daha yakın hissetmelerini sağlarken sadakatlerini ve dolayısıyla kalıcılıklarını da artırır.  

Tele pazarlama, telefon aracılığı ile yapılabildiği gibi canlı chat araçları ile internet üzerinden de yapılabilir. 

Kişiselleştirilmiş Pazarlamanın İşletmelere Sağladığı Avantajlar

Kişiselleştirilmiş pazarlama, işletmelere halihazırdaki ve potansiyel müşterileri hedefleme, tüketici istek, gereksinim, tercih ve ilgi alanları gibi faktörlere hitap ederek tüketicileri satın almaya teşvik etmeyi amaçlar.  

Müşteri odaklı bir reklamcılık anlayışı olduğundan dolayı yüksek dönüşüm sağlar ve işletmelere satış hedeflerine ulaşma noktasında birçok katkıda bulunur. Günümüzde kişiselleştirilmiş pazarlamadan yararlanan işletmeler satışlarını önemli bir ölçüde artırır. 

Müşteri Deneyimini Geliştirir

Müşteriler, sevdikleri ve kendilerine yakın buldukları markalara kişisel bilgilerini sağlamda kendilerini daha rahat hissederler. Form doldurma, anketlere katılma, istek ve görüş bildirme gibi eylemlere katılma noktasında genellikle çekinmezler.  

Dolayısıyla indirim, promosyon ve kampanyalardan yararlanmak için markaların özel bilgilerini almasını ve korumasını, satın alma süreçlerine dahil olduklarında markaların kendilerine kişiselleştirilmiş deneyim sunmasını tercih ederler. 

Marka farkındalığının yüksek olması da müşterilerin belirli bir markayı diğerlerine tercih etmelerini, daha önce satın almada bulunduklarında ise işletmeye dönüş yapmalarını artırmada yardımcı olur.

Marka Sadakatini Artırır

Müşteri ve tüketiciler, istek, ihtiyaç ve ilgileri hakkında bilgi ve veri sağladığında bunların dikkate alınmasını ve kendilerine özel deneyim sunulmasını beklerler. 

Bu bağlamda, işletmelerin kişiselleştirilmiş pazarlama stratejilerini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi adına yeterli kaynak ve zaman ayırmaları gerekir. Böylece, marka bağlılığı ve müşteri memnuniyeti açısından rekabet avantajına sahip olurlar.

Pazarlama Kampanyalarının Tutarlı Olmasını Sağlar

Tüketiciler, gün içinde, e-posta, sosyal medya ve mobil dahil olmak üzere birçok kanalda markalarla etkileşime geçiyor.  

Bundan dolayı, markaların farklı kanallar aracılığı ile yürüttükleri pazarlama kampanyalarını arasında tutarlılık sağlanması, marka imajı açısından da önem taşıyor. Ayrıca, markaların fiziksel mağazada sundukları deneyim, dijital platformlarda sunulan deneyimle örtüşmesi gereklidir.

Etkili Kişiselleştirilmiş Pazarlama TeknikleriEtkili Kişiselleştirilmiş Pazarlama Teknikleri

Markalar tarafından sıkça kullanılan kişiye özel pazarlama yöntemlerinden yazımızda bahsettik. Sıklıkla yararlanılan etkili kişiselleştirilmiş pazarlama tekniklerinden bazı şunlardır:

Genel Müşteri Segmentasyonu

Müşteri segmentasyonu, hedef pazar ve müşteriye dair faktörleri inceleyen ve bunları göz önünde bulundurarak uygun stratejilerin hazırlanmasına yardımcı olur.  

Tüketicilerin istek ve ihtiyaçları gibi özelliklere sınıflandırma yapılır. Ancak konuma dayalı olmadan da segmentasyondan yararlanmak mümkündür. 

Kullanıcıların ortak yönlerini ve farklılıklarının tespiti ve analizi ile nasıl kişiselleştirilmiş içerik üretilmesi gerektiği anlaşılabilir, ayrıca olası müşterilerin geri bildirimlerinden hareketle uygun kişiye özel promosyon ve kampanyalar geliştirilebilir. 

Sosyal Medya ve Dinamik İçerik Oluşturma

Dinamik içerik, değişkenlik ve çeşitlilik gösteren içerikler olarak tanımlanabilir ve bu içeriklere kişiye özel e-postalar, formlar, sayfalar ve anketler örnek gösterilebilir. 

Özellikle e-satış alanında sıkça kullanılan sosyal medya platformları üzerinde dinamik içerik oluşturmak da etkili bir yöntemdir.  

Marka ve işletmelerin sosyal medya hesapları, segmentasyon yardımı ile kullanıcı kitlelerine uygun şekilde pazarlama teknikleri kullanabilir, böylelikle kullanıcılar markaya yönlendirilebilir.  

Ayrıca Influencer pazarlama gibi yöntemler de tüketicilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlayarak markaya olan bağlılığı artırabilir.

Yeniden Pazarlamadan (Remarketing) Yararlanma

Yeniden pazarlama (Remarketing), daha önce bir siteyi ziyaret etmiş kullanıcılara reklam sunulması mantığına dayanan bir dijital pazarlama yöntemidir. İşletmelere ürün veya hizmetlerine ilgi gösteren potansiyel müşterilerine ulaşma olanağına tanıdığından sıklıkla tercih edilir. 

Yeniden pazarlama, çeşitli yöntemlerle ve reklam kanalları aracılığıyla yapılabilir ve hedef kitlesi, eski ziyaretçiler ve müşterilerdir.  

Bundan dolayı kişiselleştirilmiş pazarlama planlarının hazırlanmasında satın alma süreçlerinde bulunmuş tüketiciler de göz önüne alınacağından bu gruplara özel teklif ve kampanyalar sunularak satışların artırılması mümkün olur. 

Octapull SFA ile Müşteri Odaklı Kampanya Oluşturma

Kişiselleştirilmiş pazarlama, SFA ve müşteri ilişkileri açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu noktada Octapull SFA çözümleri, müşteri segmentasyonuna göre hedef müşteri gruplarına özel kampanyaların uygulanmasını ve kolaylıkla sunulmasını sağlar.  

Böylelikle işletmelerin etkili ve kişiselleştirilmiş kampanyalar oluşturması mümkün hale gelir. Sınırsız kampanya oluşturma ve farklı kampanyaları birleştirme olanağı tanırken detaylı filtreleme ile müşterilerin hızlı aşamalarını hızlı bir şekilde tamamlaması sağlanır. 

Sepet yönetiminde bulunan kampanya birleştirme ve otomatik promosyon önerileri, işletmeler müşterilerini daha fazla ürün satın almaya teşvik etmeye ve satışlarını yükseltmeye de katkı sağlar. 

Online alışverişte sepet oluşturulurken kampanya önerileri ile birlikle risk limitlerine göre güvenli satış güvence altına alınır. Müşteri memnuniyeti ve sadakati ön planda olduğundan işletmelerin satış hedeflerine ulaşması mümkün hale gelir.

Sonuç olarak kişiselleştirilmiş pazarlama, işletme ve markaların ürün ve hizmetlerin dijital ortamda pazarlanması noktasında sıkça başvurduğu önemli bir reklam stratejisi olarak karşımıza çıkar.  

Kişiye özel reklamların sunulabilmesi için müşteri segmentasyonunun destek olduğu veri toplama ve analiz aşamaları ile otomasyon teknolojileri bir arada kullanılır. Müşterilere kendilerini özel hissettiren içerikler sunulurken ürün ve hizmetler etkili bir şekilde pazarlanır. 

Octapull SFA’nın sahip olduğu kampanya modülü, müşteri segmentasyonunun uygulanması ile tüketici gruplarına uygun ve etkili kişiselleştirilmiş kampanyaların oluşturulmasına olanak tanır. Böylece müşteri deneyimi ve marka sadakati artırılırken müşteriler satın almaya teşvik ediliyor ve işletmeler satışlarını artırabilir. 

Octapull SFA hakkında bilgi almak ve size uygun çözümü keşfetmek için bize ulaşabilirsiniz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | All rights reserved.