Cari Hesap Nedir? Cari Yönetimi Hakkında Temel Bilgiler 

Cari yönetim, bir işletmenin finansal başarısını sürdürmesini sağlayan oldukça kritik bir unsurdur. Temelde müşteriler ve tedarikçiler arasında geçen tüm finansal işlemlerin detaylı olarak toplandığı hesap türüdür. 

Peki, cari yönetim işletmeler için neden bu kadar önemlidir? Bu yazımızda cari hesap tanımını ve etkili cari yönetim uygulamalarının bazılarını birlikte inceleyeceğiz. 

Cari Hesap Nedir?Cari Hesap Nedir - SFA Blog İçi Görsel

Bir şirket, hem müşteriler hem de tedarikçiler arasında sürekli olarak finansal işlemlerde bulunur. Cari hesap, tüm bu finansal işlemlerin toplandığı hesap türü olarak karşınıza çıkar.  

Kısacası cari hesap, şirketin borç ve alacaklarının ayrıntılı bir şekilde görülmesi ya da düzenlenmesi adına açılan hesaptır. Şirketler, müşterileri ve tedarikçileri arasındaki alacak verecek dengesini korumak adına cari hesaplardan faydalanır. Sorunsuz bir finansal iletişim için cari hesap yönetimi oldukça önemlidir. 

Cari yönetim sayesinde şirketler, ticari işlemlerinde kolaylık sağlayabilir, potansiyel sorunların önüne geçebilir ve şirket hakkında detaylı raporlara ulaşabilir

Cari Yönetimin Temel Kavramları 

Cari yönetim, şirketlerin borç ve alacaklarını detaylı olarak görmesinin yanı sıra finansal başarı için ayrıntılı raporlara ulaşılmasını da mümkün hale getirir. 

İş süreçlerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayan cari yönetim uygulamalarında hesaplar sürekli olarak analiz edilir. Burada işletmenin bakiye takibi, nakit/kart akışları, alacak ve borç analizlerinin yapılması devreye girebilir. 

Cari yönetimde bilinmesi gereken bazı temel kavramlar şunlardır; 

 • Cari Hesap Sözleşmesi: Tedarikçiler ya da müşteriler arasındaki alacakların ve borçların hesap kesiminden sonra tamamlanmasını belirten sözleşmedir. 
 • Cari Dönem: Cari hesabın kapsadığı ve yürürlükte olan güncel zaman aralığını ifade eder. 
 • Cari Bakiye: Borç ve alacak bakiyesini ifade eder. Borç bakiyesi şirketin karşı tarafa ödemesi gereken tutarı belirtir. Alacak bakiyesi ise karşı tarafın şirkete olan borcu gösterir. 

Cari yönetim temel kavramları şirketlerin düzenli bir ticari işleyişe sahip olması adına önemlidir. Finans ve muhasebe departmanları tarafından yapılan cari yönetim ile şirketlerin varlıklarını, borçlarını ve günlük finansal işlemlerini sorunsuz bir şekilde tamamlaması hedeflenir. 

Cari Yönetim Neden Önemlidir?Cari Yönetim Neden Önemlidir - SFA Blog İçi Görsel

Cari yönetim, bir işletmenin müşteriler ve tedarikçiler arasında yapılan tüm alışverişlerinden doğan ödemelerin kayıt altına alınmasını sağlar. İşletmeler ya da tedarikçiler arasındaki borç ve alacak dengesi ise sürekli olarak değişir. 

Tam da bu noktada cari yönetimin önemi vurgulanabilir. Sürekli olarak değişen finansal süreçlerin ve ilişkilerin düzenli bir şekilde takip edilmesi, kayıt altına alınması ve raporlanması sağlıklı ticari faaliyetlerin sürdürülmesini sağlar. 

 • Geçmiş ve Güncel Hesap Takibi: İşletmeler hem güncel hem de geçmişe yönelik tüm mali faaliyetlere detaylı olarak ulaşabilir. 
 • Zamanında Ödeme: İşletmeler borç ve alacak tutarlarını düzenli olarak takip ederek ödeme karışıklıklarının önüne geçer. Tahsil edilmeyen alacakların ve ödenmesi gereken borçların zamanında gerçekleşmesini sağlar. 
 • Sorun Tespiti: Cari yönetim ile şirketlerin mali faaliyetleri detaylı olarak raporlandırılır. Bu raporlar herhangi bir sorun ya da karışıklık durumunda çözüm bulmak adına kullanılır. 

Cari hesap yönetimi ile geleceğe dair ekonomik planların yapılması sağlanır. İşletmenin finansal anlamda düzende olması diğer işletmelerle sağlıklı ilişkiler kurmasına olanak tanır. Peki, işletmeler cari yönetim uygulamalarını nasıl geliştirebilir? 

Etkili Cari Yönetim Uygulamaları 

Cari yönetim uygulamaları işletmenin ekonomik plan stratejileri üzerinde önemli bir rol oynayabilir. Çoğu işletme geleneksel yöntemlere sadık kalsa da cari yönetimde dijital dönüşümü benimseyen birçok kuruluş da bulunur. 

Cari yönetimin daha etkili bir şekilde yürütülmesini sağlayan uygulamalardan bazıları şunlardır;

Cari Raporların Düzenli Olarak Kontrol Edilmesi 

İşletmeler alacak ve borç dengesini sağlamak adına düzenli olarak cari raporlar hazırlayabilir. Bu raporlar günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak şirketlerin genel finansal dengesini kurmasını sağlar. 

Cari rapor hazırlama sürecinde muhasebe ve finans yazılımları öne çıkar. Hesap yönetimi sağlayan detaylı programlar diğer işletmeler ve tedarikçilerle olan tüm bilgileri kayıt altında tutar. Etkili muhasebe yazılımları tahsilat ve ödeme planları hakkında detaylı raporların kolay bir şekilde hazırlanmasına olanak tanır. 

Cari Risklerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi 

Cari yönetimin kapsadığı uygulamalardan biri de mevcut ve potansiyel risklerin takibinin yapılması olur. Cari risk yönetimi ile işletmeler sektör taleplerine zamanında yanıt verebilir ve kar oranını hedeflenen seviyede koruma altına alabilir. 

Risk yönetimi ile işletmeler finansal piyasa risklerini etkili bir şekilde yönetir. Bu sürece faiz oranı, emtia fiyatları ve döviz kuru gibi değişken oranların takibi de dahildir. 

Stok Yönetimi ile Maliyetlerin Etkili Bir Şekilde YönetilmesiStok Yönetimi ile Maliyetlerin Etkili Bir Şekilde Yönetilmesi - SFA Blog İçi Görsel

Stok yönetimi, temelde işletmenin envanter takibi yaparak stok seviyelerini optimize etmesini sağlar. Yetersiz bir stok yönetimi uygulaması işletmelerin cari yönetiminde olumsuz etkiler bırakabilir. 

Cari yönetim, stok durumlarını sürekli olarak takip ederek işletmenin nakit akışını izlemeye alır. Satın alma, depolama ve kayıp maliyetlerinden doğan masraflar mali performansı etkileyebilir. 

Bu tür risklerin önlenmesi adına cari yönetim ve stok yönetimi birlikte çalışır. Tedarik zincirindeki riskler ve stok taleplerinde ani değişiklikler analiz edilerek şirketin finansal performansı koruma altına alınır. 

Stok yönetiminin etkili bir şekilde sürdürülmesi müşteri taleplerine anında yanıt vermek adına da önemlidir. Başarılı bir yönetim stratejisi stok seviyelerini talebe göre optimize ederek müşteri memnuniyetini artırmayı hedefleyebilir. 

Otomasyon Teknolojileri ile Cari Yönetim Verimliliğini Artırılması 

Cari yönetimde satış gücü otomasyonu (SFA) teknolojilerinden faydalanmak verimlilik ve performans oranlarının doğrudan artmasını sağlar. Finansal işlemlerin yürütülmesinde teknolojiden faydalanan şirketlerin elde ettiği avantajlardan bazıları şunlardır; 

 • Verimlilik ve Üretkenliğin Artması: Otomasyon teknolojileri cari yönetim süreçlerini kolaylaştırarak işlemlerin daha hızlı yapılmasına olanak tanır. Faturalama, tahsilat ve cari mutabakat gibi görevler otomatik hale getirilerek zaman ve maliyet anlamında tasarruf sağlanır. 
 • Hata ve Risklerin Azaltılması: Doğru ve tutarlı veri girişi sağlayan otomasyon teknolojileri insan hatasından doğan tüm riskleri ortadan kaldırır. Mali tutarsızlık ve dolandırıcılık gibi riskleri azaltarak işletmelerin finansal anlamda güvenliğini sağlar
 • Gerçek Zamanlı Cari Performans Takibi: İşletmeler cari hesap faaliyetlerini gerçek zamanlı olarak izleyerek finansal durumlarına ilişkin güncel verilere ulaşabilir
 • Etkili Nakit Akış Yönetimi: Nakit akışının otomatikleştirilmesi işletmelerin nakit giriş ve çıkışlarını daha doğru bir şekilde tahmin etmesine olanak tanır. Böylece likidite ihtiyaçlarını önceden görebilir, nakit bakiyelerini kontrol altına alarak sağlıklı bir finansal denge yaratabilir. 
 • Geliştirilmiş Müşteri Deneyimi: Mali işlemlerin daha hızlı ve doğru bir şekilde yapılması işletmelerin müşteri memnuniyetini artırmasına olanak tanır. 

Cari hesap yönetiminde satış gücü otomasyonu verimlilik artışı, hata azalımı ve geliştirilmiş risk yönetimi adına oldukça önemlidir. 

Octapull SFA Cari uygulaması ihtiyacınız olan performans ve verimlilik artışını sağlamada sizlere yardımcı olabilir. 

Octapull SFA Cari Uygulaması ile Yönetimi Kolaylaştırın 

Octapull SFA Cari uygulaması şirketlerin cari yönetimini kolaylaştırarak verimlilik ve performans artışı sağlar.  

 • Cari Kart Kontrolü: Mobil saha temsilcileri için mevcut cari kartları detaylı bir şekilde görüntülemenizi sağlar. Dosya ekleme, hesap düzenleme, not ekleme ve yetki belirleme gibi kart işlemlerini tek bir platformdan tamamlamanıza olanak tanır. 
 • Plasiyer Yönetimi: Plasiyer frekans, rut tanımlamaları ve planlamaları için veri entegrasyonu sağlar. 
 • Cariye Özel Fiyatlandırma: Tek ya da birden fazla cariye özel fiyatlandırma yaparak iskonto tanımlamalarınızı kolaylıkla yönetmenize olanak tanır. 
 • Cari Hareket ve Bakiye Raporları: İşletme verilerinin detaylı olarak kontrol edilmesini sağlayan raporlama özelliği sayesinde mevcut ve potansiyel risklerin yönetilmesi hedeflenir. 
 • Mobil Destek: Web ve mobil uygulamalarının entegre çalışması satışların aynı gün içerisinde yapılmasını sağlar. Müşteri taleplerine hızlı bir şekilde yanıt vererek memnuniyetin artırılmasını amaçlar. 

Octapull SFA Cari uygulaması yönetimin yanı sıra satış süreçlerinin de daha hızlı ve verimli bir şekilde tamamlanması adına oldukça etkili olabilir. Sizler de Octapull SFA hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Dilerseniz Octapull SFA için demo talep edebilir, uygulama özelliklerini ürün ekibimizle birlikte deneyimleyebilirsiniz. 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OCTAPULL

OCTAPULL

© 2024 Octapull | All rights reserved.